2022. gadā visā pasaulē Reiki svinēs 100 gadu jubileju. Latvijā tāpat kā daudzās citās Austrumeiropas valstīs ar Reiki cilvēki iepazinās deviņdesmito gadu sākumā, īsi pēc Padomju Savienības sabrukuma. Kā šo gadu laikā mainījusies izpratne par Reiki? Kādi bijuši lielākie izaicinājumi? Vai Covid-19 ietekmējis Reiki attīstību un kādas ir Reiki nākotnes prognozes Latvijā? Uz sarunu aicinājām Latvijas Reiki profesionāļu asociācijas valdes priekšsēdētāju Mihailu Mošenkovu.
Kā radās Latvijas Reiki profesionāļu asociācija?
Deviņdesmito gadu sākumā tika dibināta Holistiskās medicīnas un Naturopātijas asociācija, kura vairāk pazīstama pēc nosaukuma profesora Nikolajeva asociācija. Tajā bija arī Reiki sekcija, kura visus šos gadus bija viskuplākā pēc cilvēku skaita. Kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, tradicionālajai un netradicionālajai medicīnai bija jāievēro stingrāki noteikumi. Vairākām šīs asociācijas sekcijām vajadzēja mainīt savu struktūru un kļūt par Holistiskās medicīnas un Naturopātijas asociācijas sadarbības partneriem. Reiki sadaļa zaudēja savas balss tiesības. Asociācija lēma, ka tajā var palikt tikai tie speciālisti, kuriem ir ārstu specialitāte.
Mēs pārstrukturizējāmies un pieņēmām lēmumu izveidot paši savu asociāciju. Pašlaik darbojamies kā juridiska persona, esam neatkarīgi, bet mums ir līgums ar profesora Nikolajeva asociāciju – varam īstenot Reiki speciālistu sertifikāciju. Latvijas Reiki profesionāļu asociācija ir liela asociācija. Tajā ir vairāk nekā 60 biedru.
Kādi asociācijai ir bijuši lielākie izaicinājumi šo gadu laikā?
Mūsu asociācija gan pirms restrukturizācijas, gan pēc tās vienmēr ir bijusi vieta, kurā tiekas Reiki speciālisti – profesionāļi. Mēs pārstāvam Reiki Usui ceļu. Jāsaka, ka mums ir palaimējies – visus šos gadus ar lielām problēmām neesam saskārušies. Jā, mums ir bijušas situācijas, kad nācies kādam atteikt sertifikāciju vai kādu biedru izslēgt no asociācijas. Bet tas ir normāli un tā tam arī vajadzētu būt. Pretējā gadījumā mēs tikai formāli eksistētu. Bet tā nav. Mēs sekojam līdzi asociācijas biedru aktivitātēm.
Kā par Reiki domāja un izprata deviņdesmitajos un kā tagad?
Deviņdesmitie bija gadi, kad mēs Latvijā iepazinām Reiki no skolotājas Takatas, kura pārstāvēja Amerikas Reiki līniju. Mums tolaik nebija plašu zināšanu par Reiki. Tolaik visi draudzīgi ticējām leģendai, ka Reiki skolotājs Usui ir bijis kristiešu mūks, kurš ceļojis pa Tibetu. Tā bija ļoti patīkama ideja. Atceros, es to stāstīju arī saviem skolēniem. Pēc tam noskaidrojās, ka tā ir tikai Amerikā radīta leģenda. Ap 2000. gadu mēs uzzinājām ļoti daudz papildu informācijas par Reiki. Taisnība izgaismojās. Mikao Usui nebija mūks. Bet tāpat kā daudzi japāņi, kas iet garīgo ceļu, viņš praktizēja Reiki klosteros. Mēs uzzinājām, ka Usui ir bijis pietiekami izglītots cilvēks, filologs. Bet nevienā brīdī Reiki neviens nav kritizējis. Laikam ejot, par to paplašinājās informācija.
Reiki pasaulei ir devis daudz gaismas un harmonijas. Arī mēs gadu laikā esam ieraudzījuši Reiki daudz dziļāk – kā garīgu un dziedniecisku sistēmu, kurai maz saistības ar misticismu. Uzskatu, ka katrs laiks pilda savu funkciju. Droši vien pašā sākumā mums vajadzēja to pasaku un skaistumu ar leģendām, kā Usui ir pasniedzis universitātēs un runājis par Jēzu. Reiki ir sistēma, kas attīstās ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.
Jūsuprāt, kādēļ Latvijā Reiki nav izdevies kļūt par atzītu ārstēšanas metodi, kuru izmanto slimnīcās un rehabilitācijas centros, kā tas ir citviet pasaulē?
Visspilgtākais piemērs ir Amerika, kurā pēc statistikas datiem var redzēt, ka 900 slimnīcās un klīnikās notiek Reiki terapija. Amerikā tas neizraisa nekādus papildu jautājumus. Vienīgi sākotnēji ļoti daudzi kabineti deklarēja sevi kā daļu no katoļu baznīcas. Tad, kad cilvēki sāka tam pievērst uzmanību, norādot, ka Reiki dod mieru, izārstēšanos un harmoniju, ka tas ir neitrāls un nav saistīts ar baznīcu, arī katoļu baznīca Amerikā atzina, ka Reiki ir atsevišķa sistēma, nevis kaut kas, kas notiek baznīcas paspārnē.
Latvijā tāpat kā citās Austrumeiropas valstīs, kuras agrāk bija Padomju Savienības sastāvā, Reiki ienāca tikai deviņdesmito gadu sākumā. Mēs esam kā mazi bērni, salīdzinot ar visu pasauli, kas nākamgad oficiāli svinēs Reiki 100 gadu pastāvēšanu. Mēs asociācijā jautājumu par iespējamu Reiki terapiju Latvijas medicīnas sistēmā aktualizējām arī Veselības ministrijā. Uzaicinājām pie sevis uz asociāciju Veselības ministrijas pārstāvjus. Pastāstījām par to, kas ir Reiki, kāda ir mūsu pieredze un rezultāti, pasaules piemēri. Mēs piedāvājām, ka asociācijas sertificētie biedri varētu pretendēt uz palīdzības sniegšanu dažādās medicīnas iestādēs. Piemēram, onkoloģijā. Pasaules pieredze rāda, ka tieši onkoloģijas pacientiem papildu sniedzot Reiki seansus, novērota vislielākā atveseļošanās un situācijas stabilizēšanās smagu slimību gadījumā. Ministrijas pārstāvji noklausījās mūsu uzstāšanos, uzdeva jautājumus un saņēma arī uz tiem atbildes. Pēc tam saņēmām ministrijas oficiālu vēstuli, ka Latvijā veselības sistēma oficiāli nevar atbalstīt Reiki, jo tad tai būtu jāpiešķir finansiāls atbalsts un poliklīnikās un slimnīcās vajadzētu mainīt medicīnas struktūru. Privātajās struktūrās pēc pašu iniciatīvas mēs varam darboties. Varam būt kā brīvprātīgie, ja vien līdz tam mūsu rokas aizsniedzas. Bet valsts līmenī Veselības ministrija mūs nevar atbalstīt.
Kā liels pretarguments tika izmantots netradicionālā Reiki un viltus Reiki izmantošana savās praksēs. Pēc 2000. gada, kad palielinājās informācija par Reiki, uzplauka arī dažādi netradicionāli uzskati par Reiki. Pēc tam, kad Veselības ministrijas pārstāvji bija iepazinušies ar mūsu asociācijas sniegto informāciju par Reiki un to informāciju, kuru viņi bija atraduši internetā, viņi teica – mēs nevaram atbalstīt tās Reiki līnijas, kuras sevi sauc, piemēram, par Zaļā tīģera Reiki vai Orgasma Reiki. Ir neiespējami sertificēt Reiki tikai daļēji.
Reiki ir brīva sistēma un katrs skolotājs no sevis var tajā kaut ko pievienot. Tas ir normāli.
Veselības ministrijas pārstāvji mūs kā asociāciju ļoti augsti novērtē un atbalsta.
Latvijā diezgan liela problēma ir tā, ka ar Reiki nevar strādāt legāli. Mēs asociācijā šo problēmu esam atrisinājuši un sertificētajiem Reiki speciālistiem ir iespēja strādāt legāli. Ļoti daudzi Reiki kabineti Latvijā strādā oficiāli, un tas ir ļoti pozitīvi. Pašlaik viena no manām skolniecēm ir atvērusi oficiālu Reiki kabinetu Veselības centrā 4. Esam priecīgi, ka neskatoties uz sarežģīto situāciju Latvijā, Reiki pakāpeniski attīstās arī juridiskajās struktūrās. Tāpat Reiki kabineti ir gan SPA centros, gan sanatorijās. Daudziem asociācijas biedriem ir pašiem savi oficiāli atvērti Reiki kabineti. Bet līdz tādam līmenim kā, piemēram, Vācijā, kur Reiki seansus sedz apdrošināšanas polises, mums vēl tāls ceļš ejams.
Vai var teikt, ka tas ir laika jautājums, kad Latvijas medicīnas sistēmā ieies Reiki?
Es drīzāk teiktu, ka tas ir liels sapnis. Neredzu pazīmes, ka kaut kas tāds varētu notikt. Diemžēl aizvien vairāk parādās destruktīvas struktūras. Es tās sauktu par Reiki sektām, kuras piedāvā internetā trīs dienu laikā, apmeklējot interneta seansus, saņemt dažādu pakāpju Reiki sertifikātus. Valsts to nevar kontrolēt. Man ir ļoti lielas šaubas, ka tuvākajā nākotnē kaut kas mainīsies.
Kas pašlaik ir lielākie izaicinājumi Latvijā Reiki pasaulē?
Reiki vajadzētu būt tradicionālai noskaņošanai, kad skolotājs Reiki nodod skolēnam. Tieši tā, kā savulaik to darīja Usui. Personīgi. Klātienē. Diemžēl ļoti daudzi to neievēro. Ļoti daudzi māna citus cilvēkus, solot, ka caur internetu viss ir iespējams, vajag tikai šim viltus skolotājam samaksāt lielu naudu un veikt dažus vingrinājumus. Katram cilvēkam ir savs garīgais potenciāls, kuru var atvērt ar ticību. Bet tas nav Reiki.
Tradicionāli Reiki tiek nodots no skolotāja skolēnam ar noskaņošanu. Šajā haosā un bardakā cilvēkiem, kuri tikai sāk interesēties par Reiki, ir grūti orientēties. Mūsu asociācija ir kā kuģis, kurš cenšas izsist ceļu pretī gaismai un patiesībai. Kamēr Latvijā Reiki skolotāju vidū valdīs haoss un visi nebūs godīgi, var saprast, kādēļ Latvijas valsts baidās atzīt Reiki.
Kādas pārmaiņas ienesis Covid-19 laiks?
Ja runājam par Reiki otro pakāpi un augstāk, tad nekādas izmaiņas šis laiks nav atnesis. Ja nu vienīgi tas, ka cilvēki vēl vairāk sāka praktizēt Reiki, jo viņi apzinās, ka ar Reiki var stiprināt savu iekšējo veselības sistēmu, savu nervu sistēmu un pašsajūtu kopumā. Cilvēki vēl vairāk sāk palīdzēt saviem tuviniekiem. Šajā laikā, kad ir ierobežota saskarsme vienam ar otru, cilvēki vēl vairāk pārliecinājās, ka var viens otram palīdzēt, strādājot no attāluma.
Manu klientu lokā bija cilvēki, kuri slimoja ar Covidu. Es viņiem palīdzēju. Protams, nebraucu pie viņiem uz mājām, bet strādāju no attāluma. Reiki palīdzēja. Šis Covida laiks mums katram ir parādījis mūsu resursus. Domāju, ka tad, kad šis laiks beigsies, daudzi no mums būs kļuvuši vēl stiprāki.
Kas ir tie akcenti un virzieni, par kuriem Jūs šobrīd aicinātu domāt un savā ikdienas darbā ievērot asociācijas biedriem?
Pirmkārt, Reiki vajag popularizēt. Vajag stāstīt par to, kas ir Reiki, kā tas notiek un kādu palīdzību Reiki enerģija var sniegt. Cilvēkiem trūkst informācijas, tādēļ arī plašajā informācijas laukā var apjukt un apmaldīties.
Otrkārt, maksimāli pašiem praktizēt Reiki. Manu skolēnu vidū (un man to ir vairāki tūkstoši) ar Covidu saslima ļoti maz. Bet tie, kuri saslima, pārslimoja šo slimību salīdzinoši vieglā formā, un, paldies Dievam, neviens nenomira. Zinu, ka manu skolēnu tuvinieku vidū diemžēl bija gan smagas slimības formas, gan arī nāves gadījumi.
Tādēļ aicinu ikvienu šajā laikā praktizēt Reiki un palīdzēt saviem tuviniekiem. Ir tā, ka mums vienmēr ir vieglāk palīdzēt citiem, bet jāsaprot, ka arī pašiem sevi patstāvīgi ir jāatbalsta.
Kā Jūs prognozējat, kā Latvijā turpmākajos gados attīstīties Reiki prakses - grupu un individuālie seansi?
Ceru, ka Usui Reiki turpinās attīstīties. Ceru, ka nākotnē mums būs vēl vairāk individuālu kabinetu, kuri apvieno individuālas grupas. Jau tagad tādas darbojas ne tikai Rīgā, bet arī Jēkabpilī, Bauskā un citur. Ceru, ka šī prakse – praktizēt Reiki grupās, ar laiku vēl vairāk attīstīsies. Un varbūt notiks brīnums un tradicionālās medicīnas iestādēs Reiki prakses pavairosies. Kā stāstīju, viens brīnums jau ir noticis un Reiki kabinets strādā Veselības centrā 4. Bet ceru, ka šādi kabineti atvērsies vēl un vēl. Neticu, ka tā būs valsts iniciatīva. Drīzāk slimnīcu un poliklīnikas vadītāju iniciatīvas. Gribētu redzēt, ka Reiki attīstās ne tikai galvaspilsētā, bet visā Latvijā, ka arvien vairāk medicīnas iestāžu vadītāju novērtē Reiki un aicina savās iestādēs strādāt Reiki speciālistus.
Intervēja un tekstu sagatavoja Kintija Bulava
Foto: no personīgā arhīva